Z jakim wyprzedzeniem najlepiej zarezerwować sesję?

Tak naprawdę nigdy nie jest na to za wcześnie.
Sesję noworodkową najlepiej umówić wstępnie pod koniec ciąży, w oparciu o planowaną datę porodu. W ciągu 2 dni od narodzin rodzice proszeni są o telefon z w celu ustalenia najbardziej odpowiedniego terminu.
Jeśli nie udało Ci się zarezerwować sesji w trakcie ciąży, nie martw się. Skontaktuj się ze mną w celu sprawdzenia dostępności terminów.
Pozostałe sesje dziecięce rezerwuję najchętniej z przynajmniej 2 tygodniowym wyprzedzeniem. Jeżeli jednak zależy ci na czasie, zadzwoń i dowiedz się, czy nie ma bliższych terminów.

Dlaczego sesja noworodkowa jest zalecana między 5 a 20 dobą życia?

Ponieważ ukończenie 3. tygodnia jest momentem, w którym w życiu dziecka następują naturalne, ale z punktu widzenia sesji niezbyt korzystne zmiany.
Po pierwsze i najważniejsze: sen staje się wyraźnie płytszy, maluchy śpią czujniej i często wybudzają się w trakcie zmiany pozycji.
Po drugie: większość dzieci traci wtedy giętkość i elastyczność typową dla noworodków, pozwalającą im w naturalny sposób przyjmować te słodkie, rozczulające pozy, „zapamiętane” z okresu pobytu w brzuchu mamy.
Po trzecie: po tym okresie mogą wystąpić różne typowe przypadłości skórne, jak krostki na skórze (trądzik niemowlęcy) czy ciemieniucha. Co prawda zdjęcia poddawane są delikatnemu retuszowi skóry, ale weź pod uwagę, że nie wszystko można usunąć, nie doprowadzając do nienaturalnego wyglądu.
Po czwarte: mogą pojawiać się kolki. W takim wypadku sesję lepiej przełożyć, nie ma sensu męczyć płaczącego z bólu maluszka, a uzyskanie satysfakcjonujących ujęć staje pod znakiem zapytania.                 

Rodzice często obawiają się, że noworodek jest jeszcze za mały na uczestnictwo w sesji, ale w praktyce nie ma drugiego takiego okresu w życiu dziecka, gdzie to doświadczenie pozostawałoby prawie niezauważalne – z prostego powodu, że to prawdziwe małe susły i najgrzeczniejsi modele! 🙂 Sesja przebiega spokojniej, sprawniej, a co za tym idzie szybciej i bezstresowo dla wszystkich stron, w szczególności dla maleństwa.
Z własnego doświadczenia wiem, że największą przeszkodą może być złe samopoczucie mamy po porodzie oraz ogólne niewyspanie i zmęczenie rodziców, przez te pierwsze dni próbujących odnaleźć się w nowej sytuacji. Jeśli jednak spróbujesz podjąć ten wysiłek, na pewno nie będziesz żałować!

Ile osób może brać udział w sesji?

Standardem jest dziecko+mama+tata oraz ewentualne rodzeństwo. Jeżeli zależy Ci, aby na zdjęciach byli również inni członkowie rodziny, nie ma problemu. W takim jednak wypadku mogę Cię poprosić, aby te dodatkowe osoby pojawiły się w późniejszej części sesji, po zakończeniu zdjęć samego malucha. Studio ma ograniczoną powierzchnię, a przy tym większa ilość osób może spowodować zamieszanie niezbyt korzystne dla maluszka i dobrych rezultatów zdjęciowych. Jednak najbardziej optymalną opcją przy dużych rodzinach jest wybranie pleneru zamiast studia.

Podoba mi się konkretne zdjęcie w galerii, czy mogę mieć takie samo?

Poinformuj mnie o takim życzeniu przed sesją. Większość dodatków i rekwizytów widoczna na zdjęciach w portfolio należy do mnie, więc prawdopodobnie uda się odtworzyć stylizację i scenografię. Natomiast jeśli chodzi o konkretną pozę, a Twoje dziecko jest w podobnym wieku jak to na fotografii – zrobię co w mojej mocy, żeby uzyskać taką samą. Nie mogę natomiast dać Ci gwarancji, bo to zależy od gotowości Twojego dziecka do współpracy.

Czy używasz lamp błyskowych w trakcie sesji?

Nie. W trosce o bezpieczeństwo oczu najmłodszych oraz komfort starszych dzieci wszystkie sesje wykonuję przy świetle zastanym, naturalnym. W przypadku jego deficytu wykorzystuję nieinwazyjne, ciągłe światło lamp studyjnych.

Moje dziecko nie lubi być fotografowane. Czy jest sens rezerwowania sesji?

W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może być zaproszenie mnie na reportażową sesję domową. W znajomym otoczeniu maluch będzie czuł się swobodnie i komfortowo. Wy będziecie dobrze się bawić, ja niepostrzeżenie będę robić zdjęcia.
Jeśli pogoda dopisuje – możemy umówić się na sesje plenerową. Posiadam obiektyw, który pozwala robić zdjęcia z większej odległości, czyli – również niepostrzeżenie.
Powstaną piękne, spontaniczne i naturalne ujęcia.

Co jeśli moje dziecko rozchoruje się w terminie sesji?

Poinformuj mnie o tym najszybciej jak możesz, ustalimy nowy termin. Nic dodatkowo za to nie płacisz.

Czy moje zdjęcia zostaną umieszczone w portfolio Dreamlights?

Jeżeli będę chciała umieścić któreś z Twoich zdjęć na mojej stronie internetowej, zapytam Cię o zgodę. Uszanuję Twoją decyzję, jeśli nie dasz mi takiego pozwolenia.

Czy mogę wykupić sesję jako prezent dla innej osoby?

Oczywiście! Profesjonalna sesja fotograficzna to idealny i bardzo oryginalny pomysł na prezent.

Czy podczas sesji mogę robić zdjęcia swoim aparatem?

Rozumiem, że chęć jak najszybszego uwiecznienia swojego malucha może być ogromna, ale – nie. Powoduje to dodatkowe zamieszanie na planie zdjęciowym, rozprasza uwagę dziecka i – wybacz – dekoncentruje mnie. Dokładam maksimum starań, swojej wiedzy i skupienia, aby efekty mojej pracy mogły Cię zachwycić. Proszę więc, pozwól mi o to zadbać.

Czy mogę otrzymać więcej zdjęć z sesji?

Naturalnie. Cena pojedynczego, dodatkowego zdjęcia uzależniona jest wtedy od pakietu na który się zdecydujesz, ale niezależnie od tego - jeśli dokupisz ich znacznie więcej, zaproponuję Ci bardziej korzystną dla Ciebie cenę.

Czy mogę wykupić tylko część zdjęć, a nie cały pakiet?

Minimum zdjęć, jakie trzeba wykupić, to 10 sztuk.

Co jest poddawane retuszowi na zdjęciach?

Przede wszystkim niedoskonałości skóry. U noworodków i mniejszych niemowląt to efekty jeszcze niedostatecznie dojrzałego układu krążenia, czyli nierówny koloryt skóry, siny odcień nóżek i rączek. Ponadto zmiany typu krostki i przesuszenie skóry.
U dorosłych cienie pod oczami, rozszerzone pory, popękane naczynka, wreszcie zmarszczki. To, co nie przestanie być widoczne dzięki odpowiedniemu ustawieniu światła, delikatnie poddaję obróbce komputerowej.
Zależy Ci, żebyś Ty również prezentowała się na zdjęciach jak najlepiej? Dobre ułożenie ciała jest w stanie sprawić, że będziesz wyglądała zgrabniej i szczuplej na zdjęciu. Jednak jeśli będziesz sobie życzyła dodatkowego „wyszczuplenia”, jest to możliwe.
Jeżeli masz jakieś specjalne życzenie co do edycji zdjęć lub nie życzysz sobie retuszu, poinformuj mnie o tym.

Jak długo przechowujesz zdjęcia?

Finalny pakiet obrobionych zdjęć, który otrzymujesz, zapisany jest w moich kopiach zapasowych przez pół roku. Natomiast wszystkie pozostałe surowe zdjęcia są kasowane.

Czy mogę wykorzystać zdjęcia z sesji do celów komercyjnych?

Niestety nie. Sesje komercyjne wyceniane są według innego cennika. Natomiast możesz wykupić dodatkową licencję, po prostu skontaktuj się ze mną w celu ustalenia szczegółów.